Top
Elon Musk

Niezwykli ludzie – Elon Musk

Wpisując tytuł tego wpisu w mojej głowie rozeszło się echo niczym odczytanie nagłówka w filmie dokumentalnym. Dzisiejszy tekst będzie o jednym z ludzi, którzy niesamowicie mnie inspirują. Jego biografia jest pierwszą książką, którą przeczytałem w 2017 i jak dotąd najlepszą. W gwoli jasności, nie jest to jedyny tytuł, który wpadł mi w ręce! Proszę państwa, Elon Musk.

Czy jesteś osobą potrzebującą inspiracji, motywacji, wzorca? Ja definitywnie jestem. Tylko, że ten model to musi być ktoś kto doszedł do rezultatów pracą i determinacją. Siedzę już na tyle długo w tematyce rozwoju osobistego, że mało, który trener rozwoju do mnie przemawia. Oni więc odpadają. Sary nawet o to nie pytaj, wyśmiewa całą branżę coachingu i ekspertów, którzy z dnia na dzień „zmienią twoje życie”.

Kimś innym jest za to Elon Musk.

Elon Musk, co to za jeden?

Jest duża szansa, że gdzieś do uszu przebiło ci się to imię. Prawdopodobnie wystąpiło w jednym zdaniu z samochód elektryczny i Tesla. Ewentualnie z rakiety i SpaceX. No może PayPal, Zip2, SolarCity, HyperLoop, The Boring Company lub Neuralink.

Z każdą z tych firm Elon Musk jest mocno związany, bo albo ją założył, współzałożył lub przejął. Obecnie ma 46 lat i jest miliarderem, a mając jedynie 28 został multimilionerem. Ja bym go opisał jako dwoma słowami – przesiębiorca i wizjoner.

Będziemy żyli na Marsie…

Elon Musk najbardziej zaimponował mi stworzeniem firmy SpaceX i jego wizją związaną z tym, że ludzie muszą stać się rasą międzyplanetarną. Skutkiem tego ma być utworzenie kolonii na Marsie. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Marzenie ściętej głowy. Tak mówią ci, co nie wiedzą kim jest Elon Musk.

NASA nie wysyłała ludzi w kosmos od ponad 4 dekad. Każda misja wiąże się z miliardowymi wydatkami i sprzętem, który jest praktycznie jednorazowego użytku. Podobnie ma się sprawa z wysyłaniem dostaw na międzynarodową stację kosmiczną i wynoszenie satelit na orbitę. Ogromne koszty.

No, ale jest nasz główny bohater, który wymyślił sobie, że można wynaleźć technologię gdzie rakiet używa się ponownie. Tak właśnie postąpił. Konkurencja po prostu zrobiła pod siebie. Jedna firma na zawsze odmieniła oblicze całej branży i przyszłość ludzkości. Poniżej start i lądowanie Falcona-9.

Nie dajcie się zwieść widokowi z kamery, rakieta ma aż 70 metrów wysokości, a ląduje prezycyjnie!

 

Jaka przyszłość nas czeka? Jestem przekonany, że za mojego życia człowiek wyląduje na Marsie i będzie z tym związnany Elon Musk.

Jeśli interesujesz się kosmosem i jego eksploracją to zapraszam cię na blog Radka.

…, a po Ziemi jeździli elektrycznymi samochodami

Słyszę Tesla, myślę Elon Musk. I odwrotnie. Jednym z jego sztandarowych projektów jest wyposażenie ludzkości w samochody elektryczne. Według opinii Pana Muska, a nawet mojej, ta technologia jest przyszłością ludzi. Wystarczy jedynie wspomnieć problem z zanieczyszczeniem miast. Tesla to rozwiązuje. Mało tego, jest elegancka, szybka i z coraz to lepszym zasięgiem na jednym ładowaniu.

Samochody elektryczne istniały jeszcze przed założeniem Tesli, ale były bardzo drogą ciekawostką. Dopiero Elon Musk pchnął całą branżę do przodu, powodując przy tym upocenie się kiku inżynierów m.in w Niemczech. Model 3 ma być produkowany masowo i dostępny za jedyne 35 000$.

Czytając o poczynaniach Elona doszukałem się podobieństwa do historii H. Forda opisanej w „Moje życie i dzieło”. Obydwaj panowie byli w owym czasie uważani za lekko stukniętych z mądrymi dookoła mówiącymi, że tego nikt nie będzie chciał kupić. Samochód i samochód elektryczny to były ekstrawaganckie zabawki dla bogatych.

Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorcy zapytał się klientów, czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. – Henry Ford

To uświadcza mnie tylko w jednym. Aby świat się rozwijał potrzebujemy wizjonerów, czasami wręcz lunatyków, którzy z zaparciem i determinacją będą realizowali swoje cele. Jako społeczeństwo jesteśmy zbyt ograniczeni żeby to zrozumieć.

HyperLoop

Elon Musk zmienia świat. Bardzo zależy mu na zmianie sposobu w jaki się przemieszczamy. Mamy już Teslę, ale to nie wszystko. Czas zapakować się do kapsuły, która będzie poruszała się z ogromną prędkością w specjalnej rurze.

I kolejny już raz, ten pomysł nie został wymyślona przez prezesa Tesli i SpaceX. Koncept już istniał, on to po prostu wziął, opracował technologię i komercjalizuje.

Aktualnie w planach jest wybudowanie połączenia z okazji Expo 2020 między Dubajem, a Abu Dhabi (stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

Cel: 123 km w 12 minut (139 km trasa samochodem)

I to już się buduje.

Elon Musk

Inne projekty

Zip2 – jego pierwsza firma zajmująca się produkcją oprogramowania dla gazet, która została sprzedana w 1999 roku za 22 miliony dolarów. Miał 28 lat, mógł po prostu usiąść i prawie nic nie robić.

PayPal – branża płatności elektronicznych, współzałożyciel, została kupiona przez eBay w 2002 roku za 1,5 miliarda dolarów, Muskowi przypadło około 180 milionów dolarów.

Solar City – główny założyciel i członek zarządu w firmie zajmującej się produkcją ogniw fotowoltaicznych, w niedawnym wystąpieniu na TED Elon Musk wspomniał o planach rozpowszechnienia fotowoltaicznej dachówki w domach.

The Boring Company – pewnego razu Elon Musk stał w korku. W związku z tym stwierdził, że skontruuje maszynę, która potrafi kopać podziemny tunel dużo szybciej niż obecne, w założeniu mielibyśmy poruszać się wielopoziomowymi podziemnymi autostradami. Preferowany oczywiście samochód elektryczny. 🙂

Neuralink – boisz się, że sztuczna inteligencja wygryzie nas w niedługim czasie? Nie ma czym się martwić ponieważ Elon założył również startup, który ma się zająć stworzeniem urządzenia zdolnego do współpracy z ludzkim mózgiem. Dlaczego by nie?

Determinacja

Elon Musk jest jedną z najwybitniejszych postaci XXI wieku. Co mnie najbardziej urzeka to jego determinacja do osiągania celów. Nie miał zbyt łatwej drogi. Urodził się w RPA w niebezpiecznych czasach, w szkole uważany był za dziwaka co sprawiło, że kilka razy został pobity. Od dziecka wielki fan Sci-Fi. Programować nauczył się z gazety.

Wyobraź sobie, że przychodzi do ciebie facet, który ma kilkadziesiąt milionów dolarów i mówi, że marzy o lotach w kosmos i chce żeby ludzie stali się rasą międzyplanetarną. Jak 99,99% ludzi stwierdzisz, że fajny koleś, ale ma trochę kuku na muniu. Później, kiedy SpaceX już działała najwybitniejsi astronauci powiedzieli, że są przeciwko komercjalizacji lotów i misji załogowych w kosmos organizowanych przez prywatne firmy. Jest ciężko kiedy twój idol mówi ci, że jest przeciwny temu co robisz. Zresztą posłuchajcie samego zainteresowanego:

Tesla też nie miała łatwej przeprawy, a to z tego względu, że jej początki przypadły na lata kryzysu finansowego, który wybuchł w 2008. W związku z tym brakowało finansowania na ryzykowane projekty jakimi był właśnie samochody elektryczne. Elon Musk obudził się w Boże Narodzenie ze świadomością, że pieniędzy starczy mu jedynie na kilka dni. Istniało ogromne ryzyko, że firma nie dociągnie do Nowego Roku. Zapożyczał się u rodziny i znajomych tylko o to aby firma mogła przetrwać.

SpaceX miała podobną historię. Gdyby kolejny już start rakiety nie powiódł się nie mieliby środków na sfinansowanie kolejny próby. To byłby koniec przedsięwzięcia.

Ciekawostki

1) Elon Musk nie uważa produktów Apple za zmieniających świat. Są to dla niego bardziej gadżety, zabawki.

2) Musk poleciał do Rosji z walizką pieniędzy chcąc kupić elementy technologii kosmicznej (Rosjanie mają najtańszą). Została podana mu wyższa cena niż mógł zapłacić, a podczas spotkania został potraktowany niepoważnie co go bardzo zdenerwowało.

3) Z RPA Musk poleciał do Kanady do rodziny. Na bilet lotniczy, który zamówił pocztą czekał 4 tygodnie. Leciał w ciemno nie anonsując się i nie mając jak skomunikować. Wujek, do którego leciał przeprowadził się.

4) Pewnego dnia Elon Musk przyszedł do agencji pośrednictwa pracy chąc dostać najlepiej płatną pracę jaką wtedy mieli. Miał czyścić kotły. Musiał ubrać specjalny kombinezon, wczołgać się do kotła, naładować worek i wyczołgać się z tym workiem. W kotle nie można było zostać dłużej niż 30 minut, bo groziło to śmiercią z przegrzania.

Skoro Elon Musk jest w stanie zmieniać świat, to Ty nie jesteś w stanie osiągnąć swoich celów?

Jeśli podobał Ci się ten wpis to zapraszam na mojego fanpage’a na facebooku. 🙂