Top
jakie kryptowaluty kupić

Jakie kryptowaluty kupiłem i dlaczego? Część 1

W ostatnim wpisie-poradniku opisałem prosty, łatwy i szybki sposób w jaki można kupić kryptowaluty. Jeśli nie miałeś okazji się z nim zapoznać to zachęcam do zajrzenia do wpisu pt. „Jak kupić kruptowaluty? Poradnik”.

 

Po nauczeniu się jak kupić kryptowaluty musiałem zadać sobie pytanie jakie krypto kupić. Wybór był niełatwy, bo oprócz mainstreamowych coinów takich jak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) i Litecoin (LTC) jest jeszcze cała masa tzw. AltCoinów czyli alternatywnych kryptowalut. Przez masa rozumiem prawie 1500 różnych alternatywnych opcji do kupienia.

 

AltCoin – alternatywna kryptowaluta do trzech najbardziej popularnych, Bitcoina, Ethereum i Litecoina. Charakteryzuje się wyższym ryzykiem niż wyżej wymienione.

 

Najbardziej popularną krypto jest oczywiście Bitcoin, ale kiedy w grudniu zobaczyłem cenę jednego BTC na poziomie kilkunastu tysięcy dolarów (w czasie maksimów dochodzącą do prawie $20k) dałem sobie spokój. Poza tym nie jestem fanem tej flagowej kryptowaluty. Dochodzi jeszcze chęć posiadania – wolisz mieć 0.0001BTC czy 5000 czegoś innego? Psychologia robi swoje.

 

Zanim zaczniemy – każdą decyzję podejmujesz sam

 

Nie jestem żadnym guru kryptowalut ani profesjonalnym inwestorem. W tym wpisie opisuję jedynie krypto, które sam zakupiłem na własną odpowiedzialność. Zawsze musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką kryptowalutę kupić i wziąć odpowiedzialność za swoją decyzję.

 

Kryptowaluty, a już napewno AltCoiny są to aktywa wysokiego ryzyka. Musisz się liczyć z tym, że ich wartość może bardzo szybko spaść do zera, możesz zostać oszukanym lub okradzionym. Nikt nie zagwarantuje Ci milionów.

 

Jakie kryptowaluty kupiłem i dlaczego akurat te?

 

Ripple (XRP)

Jakie krypto kupić

 

O Ripple usłyszałem w…mojej pracy. Okazało się, że firma, w której obecnie pracuję wykorzystała sieć Ripple do rozliczenia transakcji między UK-USA w kilka sekund. Nie jest to w pełni zdecentralizowana sieć dlatego jest często hejtowana na forach przez ludzi, którzy chcą odebrać władzę „złym bankom”. Ripple zdobyło ponad 100 klientów i nawiązało partnerstwo z instytucjami finansowymi takimi jak UBS, Credit Agricole, Santander czy American Express. Oferują szybkie i ultratanie przelewy bankom i instytucjom.

 

Kupiłem, bo firma ma solidne partnerstwa i działający testowany produkt. Nie jestem ideologiem i dla mnie banki były, są i raczej będą.

 

Stellar Lumens (XLM)

 

Jakie kryptowaluty kupiłem

Kiedy mówi się, że Ripple jest stworzony dla instytucji finansowych to własnie Stellar Lumens jest kryptowalutą dzięki, której ludzie będą mogli swobodnie i dużo taniej przesyłać pieniądze zagranicę. XLM celuje również w rynki z mniejszą penetracją banków i trudniejszym dostępem do rynków finansowych dla przeciętnego Kowalskiego. Jednym z obszarów, na których skupia się firma jest południowo-wschodnia Azja.

 

Stellar może pochwalić się współpracą z IBM! Oprócz płatności XLM chce być fundamentem w obrocie na giełdzie kryptowalut gdzie będzie można wymienić krypto na klasyczny pieniądz (obecenie ta opcja jest mocno ograniczona). Dodatkowo Stellar Lumens ma być platformą, na której będzie można uruchamiać ICO (Initial Coin Offering) dla nowych projektów i pozyskiwać w ten sposób fundusze. Trzymam kciuki za zespół w skład, którego wchodzi jeden ze współzałożycieli Ripple.

 

Bezpieczeństwo – nigdy nie ujawniaj jaką ilość danej kryptowaluty posiadasz. Możesz zostać celem ataku mającego na celu wykradnięcie Twoich środków. Przy korzystaniu z giełd zawsze sprawdzaj czy adres zaczyna się od https://. Nigdy nie podawaj prywatnego klucza do swojego portfela i nie dawaj nabrać się na darmowe rozdawanie monetek!

 

Tron (TRX)

 

Jakie krypto kupiłem

 

Tron uważam za jedną z moich bardziej ryzykownych inwestycji, tzn. bardziej niż zazwyczaj są kryptowaluty. Prezesem jest 27 latek, Justin Sun, za którym na zachodzie za bardzo nie przepadają z powodu jego nagminnego twittowania i przesadnego reklamowania swojego projektu.

 

Mnie jego marketing nie przeszkadza, bo widzę dobry doświadczony zespół. Oprócz tego Justin pojawił się dwukrotnie na liście 30 poniżej 30 Forbesa China.

 

Tron chce zbudować platformę dla rozrywki ze zdecentralizowanym kontentem. Tron ma być walutą, którą będą wynagradzani twórcy i którą będzie można przenosić z jednej gry do innej.

 

Request Network (REQ)

 

Jakie kryptowaluty kupić

 

Request Network jest projektem z dużym potencjałem, przez niektórych zwany PayPalem 2.0 gdzie transfer będziesz szybszy, a opłaty mniejsze. Nie tu widzę jednak jego największą zaletę. REQ dotyka branży mi bliskiej, której znam bolączki. Rachunkowości i audytu. REQ ma zwiększyć transparentność i zmniejszyć problemy z płatnościami za faktury oraz ułatwić audyt finansów firmy.

 

Request Network na wsparcie funduszu Venture Capital Y Combinator. Fundusz ten wsparł między innymi takie projekty jak Dropbox, Airbnb, Reddit, Coinbase, Stripe czy Twitch.tv.

 

Quantstamp (QSP)

Jakie kryptowaluty kupić

Quntstamp jest tokenem używanym do weryfikacji kontraktów opartych na blockchainie. Jeśli kontrakt został napisany/stworzony z wątpliwą jakością może spowodować oszustwo i kradzież środków. Quantstamp współpracuje z Request Network w celu zapewnienia kompleksowej, bezpiecznej i tańszej obsługi finansów i bezpieczeństwo z nimi związanego.

 

QSP ma również wsparcie Y combinatora – i to jest właśnie główny powód inwestycji w obydwa projekty.

 

Co dalej?

 

Mam jeszcze kilka ciekawych monet, w tym moją ulubioną, ale to temat na część drugą tego wpisu. Tekst zrobił się już za długi. Zaglądaj od czasu do czasu na bloga i na pewno nie przegapisz kontynuacji. 

 

Jeśli zdecydujesz się na jakiś zakup to o tym jak to zrobić w kilku krokach przeczytasz TUTAJ.

 

Druga część moich wyborów jest TU.

 

Zachęcam również do polubienia mojego profilu na facebooku. 🙂