Top
see bloggers

Blogerze, Ty tępy złodzieju

Typowa środa. Wracam do domu po całym dniu pracy. Biorę telefon do ręki i rzucam okiem na nowości. No tak. Oczywiście zapomniałem, że dzisiaj JasonHunt prowadzi live na facebooku z organizatorami See Blogers w Gdyni – Jakubem i Anią Zając. Włączyłem kiedy byli już w połowie zaplanowanego czasu. Zdążyłem wyłapać jedynie końcówkę. Ponoć ktoś coś ukradł. Wielkie mi coś. Dooglądałem do końca i włączyłem początek transmisji, który mnie ominął. To co usłyszałem zamurowało mnie.

Zrozumieć „typowego” blogera

W blogosferze jest kilka osób, które zarabiają konkretne pieniądze. Przez konkretne rozumiem takie, za które są się w stanie utrzymać i nawet jeszcze trochę im zostanie. Dlatego blogowanie stało się etatem, a ich osiągnięcia marzeniem (a może celem?) wielu osób.

Bloger ma zawyżone mniemanie o sobie. Zazwyczaj po napisaniu kilku tekstów uważa, że należy mu się współpraca. I to taka za minimum kilkaset złotych za tekst. Przecież przeczytał książkę Tomka i wie, że nie wolno psuć rynku, a firmy mają wielkie budżety, więc je stać. Fakt, najpierw rugali wszystkich barterowców i kazali im żądać pieniędzy. (Nie)stety życie bywa okrutne i geniusz nie zawsze zostaje dostrzeżony, więc czasami sam musi zniżyć się do współpracy tekst za produkt.

Ponoć współpraca polega na tym, że obydwie strony muszą się na coś zgodzić. Dojście do pewnego porozumienia i działanie wedle tych wytycznych wydaje się być standardem. Nie wszyscy jednak to rozumieją.

Okazuje się, że niektórzy blogerzy są tak pazerni, że nawiązują sobie współpracę na swoich własnych zasadach. Bez zgody marki. Aby lepiej wczuć się w temat polecam poniższy filmik.

Znajdź blogera? Podpowiadam, że jest w białej czapce. 🙂

Co wydarzyło się na See Bloggers?

See Bloggers to festiwal twórców, który odbył się 22 i 23 lipca w Gdyni. Wydarzenie zgromadziło ponad 1000 artystów z całej Polski. Niestety jako początkujący bloger byłem jedynie na Blog Conference Poznań. Plany na odwiedzenie wszystkich dużych konferencji mamy z Sarą zaplanowane na przyszły rok.

Przywłaszczony sprzęt cz.1

Co się wydarzyło na See Bloggers? Otóż wiele ciekawych rzeczy. Doszło do tego, że ze stanowiska Asusa zostały ukradzione dwa telefony. Zgodnie z wypowiedzią organizatorów nie zostały one rozdane, a najzwyczajniej w świecie podpierdolone przez kogoś z blogosfery. Trzeba sprawdzić kto na swojej witrynie dodał ostatnio współpracę z tą marką. Ewentualnie pozostaje sprawdzenie nagrań z kamery, która to nagrała. Sprawa została zgłoszona na Policję.

Przywłaszczony sprzęt cz.2

Kradzież telefonów za kilka tysięcy złotych sztuka to nie wszystko. Ktoś chyba za bardzo wziął do siebie jakiś warsztat o współpracy z markami, bo z innego stanowiska zaginął drobny sprzęt kuchenny typu blender.

Dochodziło nawet do takich patologi, że trzeba było powstrzymywać ludzi aby nie zabrali fotela, którego jedna z marek wystawiła na festiwalu See Bloggers.

Przedsiębiorczy bloger nie próżnuje

Do kolekcji współprac blogosfery należy dodać masowo wynoszony alkohol. Nie mówimy tutaj o przywłaszczonej butelce czy dwóch. Z opowieści wynika, że co poniektóre przypadki wynosiły całe kartony. Koniec końców porównywali nawet kto wyniósł więcej. Wiadomo, że blogerzy to przedsiębiorcze ludki. Swoje trzeba zarobić, a prowadzenie tego biznesu do najłatwiejszych nie należy.

Bloger śmierdzi cebulą?

See Bloggers udowodniło, że są blogerzy, którzy biorą udział w zamkniętych imprezach i bez skrupułów potrafią okraść daną markę.

Markę, która wychodzi do nas jako społeczności, aby nawiązać kontakt i możliwe, że w przyszłości współpracę.

Co byś sobie pomyślał jako przedstawiciel Asusa, który pracował w weekend i któremu ukradziono sprzęt, z którym przyjechał. Wyobrażasz sobie przyjście do pracy w poniedziałek i zaraportowanie szefowi, że zostało się okradzionym? Okradzionym na zamkniętym wydarzeniu z twórcami internetowymi. Już widzę te wszystkie przedpłaty za współpracę z mało znanymi blogerami. 🙂

I tak jak powiedział JasonHunt. Nie ma przyzwolenia na złodziejstwo. To trzeba ścigać. Wynoszenie alkoholu kartonami też.

Gdyby komuś chciało się obejrzeć to polecam. Nagranie z live znajdziecie tutaj. Temat kradzieży zaczyna się od około 15 minuty.