Top
mądra dziewczynka pilnuje drinka

Mądra dziewczynka pilnuje drinka, a głupia?

W internecie zawrzało po tym jak Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) umieścił grafikę ostrzegającą przed GHB zwaną potocznie pigułką gwałtu. Jest to bezbarwna, bezwonna substancja, która prowadzi do utraty przytomności, a przy tym i pamięci. Mi też ciśnienie trochę podnieśli.

Nietrudno się domyślić dlaczego potoczna nazwa to „pigułka gwałtu”. Środek używany przez zwyrodnialców i wrzucany kobietom do napojów podczas imprez w klubach i innych miejscach.

 

GIS wyskoczył z bardzo niefortunnym hasłem.

Mądra dziewczynka pilnuje drinka

 

mądra dziewczynka pilnuje drinka

Jak na kampanię społeczną w social mediach to strzelili sobie w stopę, kolano i na końcu w głowę.

Jaka znowu dziewczynka?

Komentujący wpadli w podwyższony poziom wściekłości. Moim zdaniem bardzo słusznie. Na samym początku w oczy razi użycie słowo dziewczynka.

Z kim kojarzy Ci się dziewczynka? Mi z kilku-kilkunastoletnią dziewczyną dlatego zdrobnienie dziewczynka. Użycie tego w kontekście dziewczynka i drinka miało za zadanie się zrymować.

Tylko, że brzmi to infantylnie w stosunku do kobiet. Poza tym od kiedy dziewczynki piją drinki? Żyjemy w XXI wieku i wypadałoby już dojrzeć na tyle żeby traktować się z należytym szacunkiem, a nie robić z kobiet…? No właśnie kogo? Kogoś do kogo przekaz nie dotrze za pierwszym razem dlatego trzeba dziewczynkować?

Dla tych facetów co tak zawzięcie bronią tego stwierdzenia. Ciekawe co byś sobie pomyślał gdyby po przyjściu do pracy ktoś zaczął Cię nazywać „chłopaczkiem”? W cale nie brzmi to jak gdyby ktoś patrzył na Ciebie z góry.

Tłumaczenia, że to tylko po to żeby się zrymowało też są bez sensu. Można to było załatwić na wiele innych sposobów.

Uważam, że użycie słowa dziewczynka jest wysoce nie na miejscu.

madra-dziewczynka-pilnuje-drinka-3

Mądra dziewczynka pilnuje drinka, a co z tą co nie przypilnowała?

Sformułowanie związane z pilnowaniem jest niedorzeczne. Nie wychodzi się do klubu czy gdziekolwiek i siedzi obserwując swój napój. Dlaczego to od kobiety wymaga się aby pilnowała zamiast się zrelaksować i dobrze bawić?

To zdanie uderza też od razu w samoocenę i pewność siebie kobiet. Skoro autorzy przyklejają mądrość do konkretnego działania co dzieje się z resztą, która tego nie robi? Wychodzi na to, że jest głupia. Można mówić, że nie o to chodziło. Niestety dobór słów jest tragiczny.

Implikacja o głupocie robi więcej krzywdy niż może się wydawać. Co z osobami, które zostały ofiarami substancji takich jak GHB? Kiedy kobieta przeczyta to hasło ma się uważać za głupią? Jeśli ją to spotkało to prawdopodobnie jest to jej najgorsze przeżycie.

Znam kogoś kto lata temu opowiedział właśnie o tym jak na domówce po wypiciu jednego piwa praktycznie stracił przytomność. Powiedziała, że rano obudziła się wystraszona, bez spodni i w samej koszuli. Na szczęście to jej koleżanka widziała co się stało i się nią zajęła.

I co teraz? Była głupia? Nie pilnowała swojego drinka. Była na imprezie w domu koleżanki. Osoby, którą znała od lat. To było znane jej środowisko.

madra-dziewczynka-pilnuje-drinka-4

To nie jest wina ofiary!

Kolejny trafny punkt wyrzucony przez komentujących to sugestia wynikająca z potencjalnej głupoty ofiary. Można to zrozumieć jakoby to ofiara była winna sytuacji, która ją spotkała. Przecież gdyby pilnowała tak jak głosi hasło to do niczego by nie doszło! Kogo wina? No przecież, że jej!

Przypomina mi to pokręconą logikę w stylu: „została zgwałcona? Trzeba było się nie rozbierać to nikt by się nie zainteresował.”

Chciałbym jasno i otwarcie powiedzieć: to nie jest, nigdy nie była i nie będzie wina ofiary.

Miło by było gdyby zamiast skupiać się na pouczaniu potencjalnych ofiar informowano je w ludzki i nie uwłaszczający ich godności sposób. To właśnie zrobił GIS. Nie potraktował kobiet poważnie.

Mleko się wylało i nic się z tym już nie zrobi. Widziałem komentarze broniące tej grafiki. Ponoć informuje i możliwe, że kilka kobiet będzie bardziej świadomych po zobaczeniu tego obrazka.

Możliwe. Fajnie by też było gdyby z ludzi nie robiono debili i nie traktowano kobiet jako współwinnych.

Oto rozchodzi się cały temat. O traktowanie kobiet z należytym szacunkiem. Dla mnie hasło: mądre dziewczynka pilnuje drinka nie jest wyrazem szacunku.

madra-dziewczynka-pilnuje-drinka-2

Przekaz społeczny ma znaczenie

Dlaczego robienie szumu wokół tej sprawy ma znaczenie? Otóż to w jaki ostrzeżenie zostało przekazane ma ogromny wpływ na społeczeństwo.

Gdyby przelecieć tylko wzrokiem po grafice i nie zastanawiać się nad tym więcej to co rzuca się w oczy?

Dziewczynki – młode, niedojrzałe, głupiutkie, obraźliwie również panienki. To jest właśnie to infantylne potraktowanie kobiet.

To co mówimy, piszemy, udostępniamy ma wpływ na innych. Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu życzę lepszych pomysłów w przyszłości, a ludziom broniącym tego hasła (głównie facetom) radzę się zastanowić co by było gdyby to było o nich. Przestańcie stosować swoją głupkowatą logikę i zastanówcie się o czym toczy się dyskusja.

madra-dziewczynka-pilnuje-drinka-5

P.S. Świetna sytuacja na dobry marketing

Kryzys wywołany hasłem GISu można przekuć w zwycięstwo.

Jeśli masz lokal i na przykład świecące podkładki pod piwo, które wykrywają jeśli jest w alkoholu jakaś niedozwolona substancja możesz wyskoczyć to na facebooku z hasłem: w naszym lokalu nikt nie musi pilnować swoich drinków. Wejdź i dowiedz się dlaczego. 🙂