Top
Blog Conference Poznań

Blog Conference Poznań 2017 – relacja

Dla mnie i dla Sary Blog Conference Poznań był pierwszym branżowym wydarzeniem, na które wybraliśmy się od początku naszej przygody z blogowaniem. Mija już tydzień i z czystym sumieniem mogę przyznać – było warto.

Blog Conference Poznań – wątpliwości, jechać czy nie?

Zbytnio nie kryję się z tym, że blogowanie traktuję na serio. Powód jest stosunkowo prosty, cenię swój czas i na obecnym etapie życia jeśli już go w coś inwestuję to muszę być pewny, że robię to na 100%. Jestem w pełni świadomy, że publikując tutaj nie mam już czasu na robienie innych rzeczy. Życie to w końcu sztuka wyboru.

Blog Conference Poznań pojawił się na facebooku i od razu przystąpiliśmy do debaty – warto czy nie? Skoro chcemy blogować i do czegoś dojść w tej branży to taka konferencja jest idealnym miejsem na zdobycie wiedzy i poznanie nowych ludzi. Niby oczywiste jednakże nasza sytuacja jest szczególna, bo od 2015 nie mieszkamy w Polsce.

Planowanie

Z Londynu do Poznania w linii prostej jest ponad 1100 km. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydawał się lot samolotem. Jeśli lot na weekend to nie opłaca się wykupywać bagażu rejestrowanego, bo koszty. W piątek BIFOR, więc jak już lecieć to na całość. Dodatkowo mamy kota, dochodzi opieka i zawiezienie go na drugi koniec miasta. To jakieś 1,5h w jedną stronę. Przynajmniej poniedziałek 29 maja był wolny, bo w Anglii święto.

Koszty

Trochę boję się robić podsumowanie. Jeszcze tego nie ogarnęliśmy, więc moja relacja będzie pierwszym miejscem w którym policzę nasze wydatki.

Samolot Londyn – Poznań i powrót – 150 GBP

Dojazd na i z lotniska – 40 GBP

Opieka nad kotem – 36 GBP

Nocleg z Airbnb – 250 zł

Bilety na komunikację miejską w Poznaniu (piątek-poniedziałek) – 60 zł

Jedzenie – 350 zł

Blog Conference Poznań kosztował nas prawie 1800 zł. Jak dobrze, że sam udział był darmowy! Doceniam i dziękuję.

Lecimy!

Blog Conference Poznań

Szyba brudna, a okna nie dało się otworzyć.

BIFOR

W piątek w miejscu zwanym KontenerArt zorganizowany był BIFOR. Nie powiem, że znalezienie tego miejsca zajęło nam chwilę. Jak typowe antyspołeczniaki obczajaliśmy gdzie są ci znani blogerzy i czy trafiliśmy na dobrą imprezę. Pomogły kartki naklejone na mur z informacją, że to właśnie w tym miejscu spotkasz internetowe fejmy.

Przed przyjazdem znałem jedynie Klaudię i Łukasza z dookołapracy. Piątkowego wieczoru zapoznaliśmy się z Judytą i Angeliką. Pierwsza przedstawiła się nam jako dziewczyna z odzysku, pesymitka, która lubi życie. Oryginalny motyw przewodni, lubię to. 🙂

Poznaliśmy jeszcze Marcina, blogera kulinarnego. Podzielił się swoją historią kiedy to będąc już trochę większym twórcą idzie ze znajomymi do lokalu, a oni zaczynają oznajmiać wszystkim, że kolega przyszedł recenzję napisać. Blogi kulinarne to dla mnie coś nowego, więc miałem sporo pytań. Korzystając z obecności eksperta zapytałem gdzie dobrze zjeść w Poznaniu. Polecił nam BO.Poznań. Chwała mu za to, zjadłem tam najlepsze śniadanie w moim życiu. Polecam każdemu odwiedzenie tego lokalu. Cena jak wszędzie, ale smak niesamowity.

Blog Conference Poznań

Źródło: https://www.instagram.com/poprostusara/

 

Blog Conference Poznań – dzień 1

Trochę zostaliśmy pokonani przez zmiany kursowania tramwajów przez co jechaliśmy naokoło i kawałek musieliśmy przejść. Na szczęście w Poznaniu wszędzie blisko. Szybka i płynna rejestracja i można wbijać na Salę Ziemii.

Blog Conference Poznań

Ola Budzyńska – Pani Swojego Czasu

Przyznaję się, że o Oli Budzyńskiej wiedziałem tyle, że istnieje, napisała książkę, a jej target to kobiety. Z pewnością chciałem wiedzieć więcej.

Ola rozpoczęła swoją prelekcję… tańcem. Z tego co powiedziała wywnioskowałem, że w taki sposób rozpoczynają się jej webinary. Bardzo energiczna osoba!

Czego nauczyła mnie Pani Swojego Czasu?

1) Pierwsze nagranie stworzyła telefonem już po 4 miesiącach od kiedy zaczęła blogować

2) Zapytaj swoich czytelników czego chcą i jakie mają problemy. Inaczej możesz skończyć z magazynem pełnym toreb, których nikt nie chce

3) Kiedy zacząć sprzedawać? Dzisiaj! Idealny moment nie istnieje

4) 1 460 subskrybentów to jest jak splunąć 🙂

Blog Conference Poznań

Jak współpracować z agencjami? Paweł Lipiec

Przyznam, że nie spodziewałem się iż warsztaty z Pawłem będą tak dobre i ciekawe. Nie było prezentacji, a format pytań i odpowiedzi co okazało się być dużo ciekawszym modelem prowadzenia zajęć.

Paweł uświadomił mnie jak wygląda wymaganie przedpłaty kwoty z góry. Otóż mimo tego co słyszysz to nie każdy jest Michałem Szafrańskim i może sobie zażyczyć 75% pieniędzy przed rozpoczęciem współpracy. Jak sam Paweł stwierdził: jak nie Asia to Kasia. Jesteśmy zastępowalni. Nasza marka nie jest aż tak silna jak Michała.

Oprócz tego dowiedziałem się, że jakość treści i dopasowanie do produktu mają pierwszorzędne znaczenie. Liczba unikalnym użytkowników jest niedoskonałą miarą, aczkolwiek też się liczy. Kampanię trzeba jakoś rozliczyć.

Mit dotyczący zasięgu – marki mogą sobie kupić zasięg na facebooku i będzie on dużo tańszy niż ten kupiony od influencera. Firmy szukają ambasadorów dla swoich marek. Osób, które będą autentyczne i będą pasowały do profilu tego co testują bądź reklamują.

Blog Conference Poznań

Źródło: https://www.facebook.com/BlogConference

Pieniądze

Paweł zapytał nas również ile osób ma opracowany swój własny cennik. Na około 50 ludzi w sali ręce podniosło dosłownie kilka. No właśnie, w tym tkwi problem. Wspomniał również, że brak sprecyzowania ceny swoich usług prowadzi później do tego, że on sam dostaje maile w stylu: Paweł ile powinienem, powinnam wziąć za współpracę X.

Jak się wycenić? Oszacuj ile czasu będziesz musiał spędzić nad daną aktywnością i ustal swoją stawkę godzinową. Prosta matematyka.

Barter

Wbrew pozorom taka forma współpracy to nie koniec świata i chociaż blogerzy powtarzają jak mantrę kominkowe słowa: nie psuj rynku, raz weźmiesz to zostaniesz blogerem barterowym lub marki mają pieniądze, więc parę tysięcy są w stanie wydać to sprzętem do biegania za parę tysięcy nie ma co gardzić. W większości sami byśmy tej kwoty nie wydali na taki cel.

8 sposobów angażowania waszych odbiorców – Michał Sadowski

Michał Sadowski był dla mnie zagadką. Śledzę go na facebooku, wspominał o nim JasonHunt w jednej ze swoich książek, a Brand24 jest coraz bardziej znaną międzynarodową firmą. Wcześniej nie oglądałem żadnych jego wystąpień.

Tempo jego prezentacji było imponujące, mówił szybko i konkretnie. Dowiedziałem się, że prowadzenie bloga to tak naprawdę prowadzenie produktu, a kontakt trzeba personalizować zależnie od tego co czytają Twoi odbiorcy.

Brand24 to profesjonalne narzędzie do monitorowania sieci, więc byłem bardzo uradowany kiedy Michał polecił nam kilka rozwiązań służących do nagrywania sesji użytkowników, którzy byli na naszych blogach. Już wiem, że niektóre weekendowe wieczory będę spędzał na oglądaniu tego co robili ludzie po trafieniu do mnie.

Oprócz tego Michał polecił również udzielanie sią na forach dyskusyjnych i grupach na facebooku w taki sposób żeby rozwiązywać problemy innych ludzi. Między innymi w ten sposób budujemy swoją markę osobistą. Zresztą, przekonaj się sam. Zacznij dyskusję na facebooku na temat monitoringu w sieci i sprawdź jak szybko pojawi się właśnie Michał. 🙂

Blog Conference Poznań

Do roboty!

Blog Conference Poznań – dzień 2


Drugi dzień Blog Conference Poznań zapowiadał się dla mnie jeszcze lepiej niż pierwszy. Miałem w końcu zobaczyć legendarnego protoplastę polskiej blogosfery – JasonaHunta, o którym usłyszałem pierwszy raz lata temu kiedy był jeszcze wulgarno-zaczepnym kominkiem wysłanym za ocean przez Burger Kinga.

Ola Gościniak – SEO

SEO czyli optymalizacja swojej strony i wpisów pod wyszukiwarki to temat, który u mnie kuleje na maksa. Wiązałem duże nadzieje z warsztatem u Oli i z czystym sumieniem przyznaję, że wyszedłem zadowolony i z listą rzeczy do usprawnienia u siebie. Tak ogólnie to chyba wszystko robiłem źle. Niewłaściwe frazy kluczowe, zła struktura tekstu, brak metatagów i masa innych. Nic dziwnego, że rozmawiając z innymi blogerami dziwiłem się jak to możliwe, że mają 25% ruchu z wyszukiwarki przy czym mój jest bliski 0.

Ola zachwyciła mnie na tyle, że wziąłem udział w jej webinarze we wtorek, na którym odpowiadała na pytania wpisane na kartkach podczas warsztatów. Miało być po jednym, ale ja wypisałem z pięć. W końcu kto pyta nie błądzi. 🙂

Do tego doszedł jeszcze live w piątek o wtyczkach do wordpressa, bo czemu nie? Znowu dowiedziałem się czegoś nowego. Polecam śledzić fanpage Oli Gościniak oraz dołączyć do jej grupy na facebooku. Naprawdę konkretna wiedza i przydatne wskazówki.

Blog Conference Poznań

Kamil Nowak – zaangażowanie na fb

Kamil Nowak czyli blog ojciec. Chociaż sam jeszcze ojcem nie jestem to Kamila podglądałem na facebooku od paru tygodni. Głównie ze względu na sposób komunikacji z fanami. Spośród kilku obserwowanych blogów ten fanpage wyróżnia się oryginalnym stylem. Treści są na zmianę zabawne, edukujące i uświadamiające. Moje subiektywne wrażenie jest takie, że wszystko co Kamil udostępnia jest ze sobą bardzo spójne i dlatego nawet komuś kto nie jest rodzicem przypada do gustu.

Padły również dwa oryginalne hasła.

1) Nie facebook jest problemem, a słabe treści – prowadzący odniósł się do ogólnego narzekania na cięcie zasięgów negując tę powszechnie powtarzaną prawdę. Jeśli to co umieszczasz jest wystarczająco dobre to będziesz miał zasięgi i nawet obcinki nie zatrzymają Cię przed dotarciem do audiencji.

2) Idealna godzina publikacji nie istnieje – Kamil podał bardzo ciekawy sposób na sprawdzanie zasięgów w różnych godzinach. Jeśli nie chcesz „poświęcać” swojego najnowszego wpisu to udostępnij czyjść wpis i zobacz jak się będzie klikał. Metodą prób i błędów znajdziesz pory, w których najwięcej Twoich odbiorców będzie w internecie.Blog Conference Poznań

Kamilowi dziękuję za polecenie książek Garyego Vaynerchuka, które próbuję zamówić przez internet. Niestety na razie bezskutecznie, gdziekolwiek sprawdzam to „produkt niedostępny”.

Wszyscy się mylą – Tomek Tomczyk, JasonHunt, Kominek

Blog Conference Poznań

Przed prezentacją Tomka miałem mieszane uczucia. W głowie do dzisiaj dzwoni mi słowo protoplasta – ktoś na Blog Conference Poznań tak go określił i zapadło mi w pamięć. Ponad 10 lat blogowania, więc w sumie można mieć oczekiwania, tym bardziej kiedy przeczytało się jego książkę. Szczerze przyznaję, że wydawało mi się, że nic ciekawego nie powie. Nie wiem dlaczego, ale coś takiego kołatało mi głowie, bo przecież wszystko już zostało powiedziane. Co nowego i ciekawego można jeszcze wnieść?

Okazało się, że całkiem wiele. Jako bloger masz 2 sekundy żeby zatrzymać u siebie osobę, która korzysta w tym momencie z komputera. Jeśli jest to telefon to schodzimy dużo niżej. Niezbyt wiele czasu. Dlatego trzeba być wyjątkowym, czymś się wyróżnić.

5 najlepiej klikalnych tematów:

1) edukacyjne

2) rozrywkowe (memy)

3) inspiracja

4) kontrowersje

5) informacyjne (opinia)

Blog Conference Poznań

Bloger – źródło oryginalnych inspiracji! 🙂

Tomek przedstawił też ciekawy przykład tego jak podchodzimy do statystyk i jak działa sugestia. Pokazał nam slajd z krótkim opisem osoby (spokojny, wyważony, lubi czytać) i zdjęciem jakiegoś jegomościa. Na końcu padło pytania: ile osób sądzi, że ta osoba jest rolnikiem, a ile, że bibliotekarzem? Skupcie się na statystyce!

Akurat czytam tę samą książkę z której pochodził owy przykład, Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, dlatego znałem odpowiedź. Jest większa szansa, że Andrzej jest rolnikiem ponieważ statystycznie jest więcej rolników niż bibliotekarzy.

Tomek nie rozczarował, dostarczył treść, rozrywkę i było w punkt. Z chęcią posłucham go za rok. Może do tego czasu już wszyscy wyjdą na prostą z tymi pomyłkami? 🙂

Najprostsza droga – Andrzej Tucholski

Blog Conference Poznań

Niewiarygodne, ale na sam koniec na scenę wszedł rolnik bibliotekarz ze zdjęcia Jasona! Było mu na imię Andrzej i zaczął nam opowiadać, że trzeba mieć jasny cel, do którego dążymy. Droga do tego wyznaczonego punktu bardzo często będzie dziwna, bo trochę też jesteśmy dziwnymi ludźmi.

Rolnik polecił nam odpowiedzenie sobie na pytanie jakie 3 funkcje spełnia strona główna. Polecam wziąć długopis i faktycznie to sobie wypisać. Może nie być tak łatwo się wydaje.

Andrzej zdobył aplauz widowni już w połowie swojego wystąpienia dzięki temu w jaki sposób to robił. Od samego początku wiedziałem, że „coś jest nie tak”, bo w ogóle nie słyszałem typowych przerywników „eee…”, „yyy…”. Dowiedziałem się, że Andrzej chciał nauczyć się opowiadać historie i to co słyszymy to właśnie efekt jego dwuletniej pracy. Naprawdę coś niesamowitego. Żałuję, że nie ma filmiku na YT z jego wystąpieniem.

Jeśli kiedykolwiek będziemy mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu, na którym występuje Andrzej to gorąco polecam! Całą odpowiedzialność biorę na siebie! 🙂

Tak w ogóle to…

Blog Conference Poznań

… okazało się, że Andrzej jest psychologiem.

Czym jest marka osobista?

 

Marka osobista to to, co ludzie o tobie mówią, gdy wychodzisz z pokoju

W przypadku Blog Conference Poznań okazało się, że są dwie takie marki, które nie brały udziału w wydarzeniu, a zostały wspomniane przynajmniej kilkurotnie.

Jedną z nich jest Michał Szafrański. Tutaj nie ma co się dziwić. Michał jest najbardziej znanym i prawdopodobnie najlepiej zarabiającym polskim blogerem. Jego imię padało w kontekście tego jak silna jest jego marka, jak do tego doszedł i na co może sobie pozwolić. Ktoś powiedział, że jest Michał, długo, długo nic i później reszta blogosfery. Zadawałem sobie sprawę, że jest wysoko, ale nie byłem świadomy, że tak też widzi go blogosfera.

Drugi jest Paweł Tkaczyk. Tego akurat się nie spodziewałem. Nie jest też tak, że o Pawle nie słyszałem lub go nie czytałem. Nie wiedziałem jednak, że Paweł to złoty standard jeśli chodzi o pisanie historii, angażowanie czytelnika i jakość. Widziałem slajd z jego bloga na jednej z prezentacji, a i różni prelegenci nawiązywali do niego. Sara będąc u Janiny usłyszała jego imię. Skutek? Po powrocie z Blog Conference Poznań zamawialiśmy książki, narratologia poszła na pierwszy ogień i jest już w drodze! 🙂

Blog Conference Poznań – było super!

Jak dla mnie bomba! Świetnie zorganizowane wydarzenie. Cały czas się zastanawiam jak to możliwe, że było za darmo i wystarczyło być regularnym blogerem aby wziąć udział. Mało tego, event był exclusive, był poczęstunek i dwie lodówki piwa na afterparty w sobotę. Czego chcieć więcej?

Serdecznie dziękuję Pawłowi i Ilonie Kosteckim za profesjonalną organizację. Opłacało się podróżować z Londynu w jednej parze spodni i jedynie z bagażem podręcznym. Wszystkie trudy zostały wynagrodzone na miejscu.

Blog Conference Poznań to najlepsze wydarzenie w jakim miałem przyjemność  brać udział w tym roku!

Za rok przyjeżdżam jako prelegent, nie ma innej opcji! Do zobaczenia. 🙂

Blog Conference Poznań