Top
Koszty transportu w Londynie

Koszty transportu publicznego w Londynie

Nawiązując do kosztów najmu nie sposób również nie wspomnieć o drugiej ważnej rzeczy – kosztach transportu publicznego w Londynie.

Gdyby kogoś interesowało -> oficjalna strona Transport for London ->kliknij<-

Płatność za transport w Londynie odbywa się bezgotówkowo. Na stacjach metra, w autobusach i innych umieszczone są czytniki z których należy skorzystać przy wchodzeniu/wychodzeniu.

koszt transportu w Londynie

 

Do uiszczenia płatności możemy skorzystać z kilku metod:

Oyster card – coś w stylu karty miejskiej, można nabyć w wielu sklepach spożywczych i na stacjach metra. Depozyt wynosi 5 GBP, można go na końcu odzyskać. Karty doładować można na specjalnych stanowiskach na stacjach.

koszt transportu w Londynie oyster

Karta zbliżeniowa – bardzo popularna metoda płatności, wysokość opłat taka sama jak w przypadku Oyster.

koszt transportu w Londynie

Travel card – czyli po prostu bilet papierowy, często używany przez turystów do poruszania się po Londynie. Jest to droższa opcja jeśli chodzi o jednodniowe podróżowanie.

koszt transportu w Londynie

Londyn składa się z 9 stref gdzie zmiksowane ze sobą są różne środki transportu. Nie wszędzie dojedziemy wszystkim. Środki transportu w stolicy UK to:

Autobusy

Tak, te znane i czerwone. Głownie z piętrem tzw „double decker”, ale znajdą się też mniejsze. Mają największy zasięg, bo dojedziesz nimi nawet na same obrzeża miasta. Główną ich zaletą jest również cena ponieważ przejazd kosztuje 1.50 GBP, a maksymalna kwota jaką możemy wydać dziennie to 4.50 GBP. Oznacza to, że czwarty i każdy kolejny przejazd tego dnia będzie darmowy.

Jest jeszcze jedna ciekawa opcja tzw. „hopper” wprowadzony pod koniec 2016 roku. Działa on w ten sposób, że w ciągu 60 minut od rozpoczęcia pierwszej podróży możemy zupełnie za darmo rozpocząć kolejną. Przykład: wybieramy się do centrum autobusem, plan trasy to przesiadka po 45 minutach jazdy w inny autobus. Jeśli przesiądziemy się w ciągu 15 minut to drugi przejazd kosztuje nas okrągłe 0, a cała podróż jedynie 1.50 GBP.

Do wad poruszania się autobusem zaliczyć można czas podróży, który jest dużo dłuższy niż gdyby pokonać tą samą trasę metrem. Dodatkowo bardzo duży wpływ ma natężenie ruchu, a jak nietrudno sobie wyobrazić w Londynie godziny poranne w drodze do pracy i popołudniowe z pracy to koszmar kiedy trzeba liczyć na autobus.

koszt transportu w Londynie double decker bus   koszt transportu w Londynie

 

Metro (Tube)

Jeśli chodzi o transport w Londynie to jest to opcja najwygodniejsza i najszybsza. Londyn posiada 11 linii metra, którymi można dostać się prawie wszędzie w obrębie miasta. Prawie wszędzie, bo metro dojeżdza jedynie do 6 strefy i na tym koniec. Z tym, że chciałbym zaznaczyć, że strefa 6 to już bardzo duża odległość od centrum miasta. Około 20km na północ i 16km na południe, więc większość populacji ma dostęp do tego środka komunikacji.

W związku z tym, że kombinacji kosztowych jest tutaj mnóstwo omówię swój przypadek.

Poruszam się między strefami 1-4, maksymalna opłata dzienna jaką mogę ponieść za podróżowanie to 9.50 GBP. Jeśli natomiast jeździłbym między 1-5 wtedy limit wzrasta do 11.20 i analogicznie, jazda między 1-3 to tylko 7.70 dziennie. Mówimy tutaj o dziennych limitach. Podobnie jak w przypadku autobusów każda kolejna podróż w tym obszarze będzie darmowa.

Często zdarza się oczywiście, że nie jeżdżę tyle i nie dochodzę do tej kwoty. Zwłaszcza w dni pracujące, zazwyczaj jest to podróż do i z pracy. W godzinach szczytu wychodzi mi to 3.30 w jedną i tyle samo powrót, więc 6.60 za dzień.

Warto zwrócić uwagę, że opłaty w godzinach szczytu w opcji pay-as-you-go są droższe niż poza tym godzinami. Czas ten przypada od poniedziałku do piątku 6.30-9.30 i 16.00-19.00. W moim przypadku różnica ta wygląda tak: 2.80 za podróż poza tym czasem i wspomniane wcześniej 3.30 w tym czasie.

Do tego dochodzi również możliwość wykupienia biletów:

  • tygodniowego – 47.30 w przypadku stref 1-4
  • miesięcznego – 181.70
  • rocznego – 1 892

To nie wszystko, istnieje również taka elastyczność, że wykupić można bilet między strefami 2-4 jeśli na przykład pracujemy w 2 i mieszkamy w 4.  Nie chcę rozpisywać tutaj wszystkich przykładów, więcej można dowiedzieć się z pełnej rozpiski poniżej.

http://content.tfl.gov.uk/adult-fares-2017.pdf

koszt transportu w Londynie metro    koszt transportu w Londynie tube

Przemieszczając się powyższymi środkami transportu jesteśmy w stanie dojechać w praktycznie prawie każdą część Londynu. Miasto oferuje jednak jeszcze kilka opcji.

DLRLondon overground

Kolej w większości naziemna, która swoim zasięgiem jest mniejsza niż Tube, ale świetnie uzupełnia istniejącą już sieć.

koszt transportu w Londynie dlr    koszt transportu w Londynie overground

Trams, czyli tramwaje!

Sam nie miałem okazji się nimi przejechać, bo mieszkam po drugiej stronie miasta, ale wiem, że istnieje jakaś nitka z odnogą. Jak na Londyn to ciekawa odmiana transportu 🙂

koszt transportu w Londynie trams

Podsumowując, transport nie należy do najtańszych i jest to jeden z tematów o których Brytyjczycy lubią regularnie narzekać. Wolny, stary, drogi i ciągle się spóźnia.

Moje osobiste odczucie jest takie, że można na nim polegać, ma świetny zasięg i działa prawie całą dobę. Fakt, swoje kosztuje, ale tutaj to tak z prawie wszystkim. 🙂