Top
Koszty najmu pokoju w Londynie

Koszty najmu pokoju w Londynie 2017

Wyjeżdżam do UK: Jakie będą koszty najmu pokoju w Londynie? To podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed przeprowadzką na wyspy.

Myśląc o emigracji Polacy oprócz Niemiec spoglądają również na Wielką Brytanię, a patrząc na ten kraj ciężko nie zauważyć stolicy – Londynu.


To legendarne miasto ciągle znajdujące się w czołówkach przeróżnych rankingów, działa na wyobraźnie i kusi, zwłaszcza ambitnych. Wpis ten został popełniony w celu uświadomienia, jakie są koszty najmu pokoju w Londynie. W tym cudownym mieście, o którym słyszałem od znajomych – Londyn? Przecież to jest strasznie drogie miejsce.

Podkreślam, że na celu nie mam zniechęcania nikogo, a jedynie przedstawienia rzeczywistości, z którą się tu spotkałem.

Chwilę temu wspomniałem o tym mieście działającym na wyobraźnię, jak się okazuje są miliony osób, na których działa ono w ten sam sposób i jako kierunek obiera właśnie Londyn. Czym to skutkuje? Londyn jest największym miastem w Unii Europejskiej i jest zwyczajnie przeludniony. Głośno się tu mówi o kryzysie na rynku nieruchomości (i nie tylko). Dom poza Londynem kosztuje około 245 tys. funtów, w Londynie ponad 700 tys., co jak się można się domyślic ma też bezpośrednie przełożenie na koszty  czynszu.

Koszty najmu pokoju w Londynie

Pokój dla 1 osoby: od ok. 480 – 600f za miesiąc +50 funtów, jeśli mówimy o parze.

Depozyt: wysokość 2 tygodniowego lub miesięcznego czynszu.

Ten pokój będzie prawdopodobnie w dzielonym domu gdzie macie wspólną kuchnię, łazienkę, lodówkę, zamrażalkę oraz pralkę. Nierzadko może to być i 10 osób łącznie.

Nie chcesz dzielić, bo to niewygodne? Rozumiem, podzielam. Przygotuj się na wydatek rzędu 800 – 1 200 funtów za coś co nazywa się „studio flat” czyli coś w rodzaju kawalerki 25-30 m2, jeden duży pokój z łóżkiem i aneksem kuchennym plus łazienka. Depozyt, miesięczny lub 6 tygodniowy (częściej jednak ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna).

Polecane strony do szukania lokum: rightmove, zoopla, spareroom lub w ostatniej kolejności: gumtree.com. Specjalnie nie linkuję do tej ostatniej strony. Powodem jest stosunkowo niska jakość ofert tam zamieszczanych.

Niestety zdarzało mi się przeliczać to na złotówki i tylko łapałem się za głowę.

O czym warto wiedzieć lub o co warto zapytać?

Popyt jest nieustający, a dobre okazje rozchodzą się w mgnieniu oka, dlatego jeśli coś wam się spodoba to umawiajcie się na wizytę nawet tego samego dnia lub zaraz następnego.

Kasa

Polecam również wziąć ze sobą gotówkę, bo czasami żeby sobie zarezerwować pokój, na który się zdecydujecie będziecie musieli wpłacić z 200 funtów zaliczki (zawsze miej potwierdzenie wpłaty na papierze). Rzadkością nie jest sytuacja, kiedy kilka par odwiedza tą samą nieruchomość, a zaraz po waszym wyjściu ktoś bierze to z miejsca.

Dzięki zasługom mojej cudownej dziewczyny Sary mamy swój kąt. W niecałe dwa dni ogłoszenie miejsca, w którym mieszkamy miało ponad 400 odsłon, a pary dzwoniły, bo chciały je zobaczyć natychmiast. 

Ważne – opłaty!

Przy wynajmowaniu pokoju opłaty takie jak prąd, gaz, woda, internet czy council tax (podatek lokalny) są już wliczone w cenę, aczkolwiek jeśli nie to musicie się koniecznie zapytać – kto się tym zajmuje i jak są rozdzielane stawki. Unikniecie wielu nieprzyjemności, bo co jeśli rachunek za prąd podskoczył dlatego, że sąsiad dogrzewa się grzejnikiem elektrycznym, a wy dzielicie się „po równo”?

Opłata dla agenta

Czytasz ogłoszenie zamieszczone przez „John”, a na dole pod nim podpis „agent”, a gdzieś tam jeszcze zakodowane „fees apply”. Oznacza to tyle, że John jest agentem biura pośrednictwa najmu lub sam prowadzi takie biuro, a fees apply oznacza, że oprócz tych cen, które widzisz będzie trzeba zapłacić jeszcze jemu. Opłata taka może wahać się w graniach 80-150f za osobę! Dodatkowo agent taki może doliczyć sobie opłatę za przygotowanie umowy, w naszym przypadku było to 50f. Prowizja dla agenta jest najczęściej jednorazowa i jeśli będziesz chciał wynająć swoje następne lokum za ich pośrednictwem to nie płacisz jej drugi raz.

Drobne naprawy i sprzątanie

Jak wyglądają naprawy, kto się nimi zajmuje i przede wszystkim kto za nie płaci? Spali się żarówka w pokoju i teraz kto to ma kupić i wymienić na nową? Cieknie kran lub toaleta i co dalej? To może wydawać się śmieszne, ale to są pieniądze. Pytanie teraz kogo.

Kto sprząta powierzchnie ogólne? Macie sprzątaczkę raz w tygodniu? Kto i jak płaci? Często możecie usłyszeć, że to między najemcami są ustalenia. Nalegaj na rozmowę z kimś kto tam mieszka. Opłaca się. Wielu agentów nie orientuje się w temacie i próbują zbyć temat.

Najlepiej to przygotuj sobie listę (po angielsku) obowiązkowych pytań. Odejdzie stres związany z ich zapamiętaniem.

Obrazki kłamią

Zdjęcia w internecie różnią się od rzeczywistości, zwłaszcza te na gumtree. Osobista wizyta miejsca to konieczność. Zdjęcia bardzo często robione są po remoncie, który miał miejsce dwa lata temu. Wiem, bo sam się o tym przekonałem i niemiło zdziwiłem. Pokój w interncie wyglądał o niebo lepiej niż to co zobaczyłem na miejscu.

Mam nadzieję, że ten krótki wpis przybliżył Ci koszty najmu pokoju w Londynie. Jeśli był dla Ciebie użyteczny i/lub masz jakieś uwagi, pytania – napisz proszę komentarz. Chętnie odpowiem i pomogę.

Polub również do mojego fanpage’a na facebooku. Znajdziesz tam wiele ciekawych rzeczy!