Top

Jak korzystać z MyEtherWallet i IDEX oraz dlaczego kupiłem ETHorse?

Przyznaję, że świat kryptowalut zafascynował mnie na maxa. Rynki działają 24/7, są manipulowane, niekontrolowane, nieaudytowane, dynamiczne i nieubłagane.

 

Stworzyły kryptowalutowych multimilionerów i bankrutów, którzy brali pożyczki aby zainwestować, bo dwucyfrowe procentowe wzrosty były codziennością przez wiele dni z rzędu. Wszystkie zagrania uważane za nielegalne (i prawnie zabronione) w „realnym świecie” są możliwe do wykonania w świecie wirtualnych walut, o ile istnieje techniczna sposobność.

 

Kryptowaluciarze, kim są?

 

Osoby inwestujące w krypto podzieliłbym w bardzo ogólny sposób na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. hodlers czyli osoby, które kupują daną walutę lub token ponieważ mają wiarę w projekt. Osoby takie uważają, że idea i zespół stojące za rozwiązaniem opartym o blockchain odniosą sukces. Poprzez sukces rozumieć należy powszechne użycie kryptowaluty do transakcji, przechowywania danych lub innych celów. W każdym razie pomysł przebija się do mas – firm lub konsumentów. W związku z ograniczoną ilością coinów w obiegu ich cena będzie wzrastać.

 

W tym temacie wysnułem jeszcze drugą teorię. Kryptowaluty i bardziej ogólnie blockchain to teraz gorący medialnie temat. Głównie za sprawą nigdzie wcześniej nie widzianych wzrostów cen. Wraz z rozwojem tej branży coraz więcej osób będzie wpłacało mniejsze lub większe ilości gotówki. Spowoduje to znaczące zwiększenie się kapitalizacji rynkowej, a napływające środki spowodują wzrost cen prawie wszystkich krypto. Chodzi o to, że w odpowiednio długim horyzoncie czasowym wszystko idzie w górę mimo krótkoterminowych spadków.

 

Druga grupa to traderzy. Działają podobnie do traderów na powszechnie znanych rynkach kapitałowych. Dziennie wykonują dużą liczbę transakcji próbując uzyskać kilkuprocentowe wzrosty. Tylko, że w przypadku kryptowalut mogą zarobić nie kilka, ale kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Rynki są dużo bardziej niestabilne i kilkudziesięcio procentowe wahania to nic niezwykłego.

 

Osobiście zaliczam się do tej pierwszej grupy. Kupiłem i trzymam. Nie mam ani czasu, ani chęci na handlowanie. W szczególności takimi walorami jak ETHorse.

 

Czym jest ETHorse?

 

ETHorse jest zdecentralizowaną aplikacją (DApp) której token HORSE jest tokenem ERC-20 (smart contract) działającym w sieci Ethereum. ETHorse pozwala na obstawianie procentowego wzrostu/spadku ceny danej kryptowaluty.  Szanse (kurs) wygenerowane są w zależności od tego jaka kwota ETH w stosunku do całej puli została obstawiona na daną krypto (parimutuel betting). Nie grasz więc przeciwko bukmacherowi, a innym użytkownikom. Wyjaśniam wyliczenia szans w następnych akapitach.

 

Z puli każdego wyścigu pobierane jest za pomocą smart contract jedynie 5% opłaty. Kwota ta trafia do innej puli, która zostanie rozdzielona proporcjonalnie do ilości posiadanych tokenów HORSE na koniec kwartału. W obiegu jest 125 milionów tokenów. Mając 50 000 daje nam to (50 000/125 000 000) * 100% = 0.04%.

 

Założenia do wyliczenia kwartalnej dywidendy przedstawiam poniżej. Powtarzam, założenia. Dzienny obrót na razie nie osiągnął wartości 100 ETH, aczkolwiek ETHorse wystartował dopiero 17 kwietnia i był to soft launch (bez działań marketingowych).

 

Jak wyliczane są szanse?

 

Do wyjaśnienia użyję przykładu wyścigu #41

 

czym jest ethorse

 

Na moment pisania tego wpisu (kwiecień 2018) ETHorse oferuje dwa typy wyścigów. Jeden trwa 24 godziny, a drugi jest dużo krótszy i trwa godzinę.

 

Kryptowaluta z największym procentowym zyskiem po zakończeniu wyścigu zgarnia całą pulę

 

W wyścigu #41 trwającym 24 godziny obstawiono łącznie 1.27ETH. Dystrybucja ETH (obstawionych przez użytkowników) wygląda następująco.

 

czym jest ethorse 2

 

Przed obliczeniem szans trzeba pamiętać o odliczeniu 5% rake.

 

czym jest ethorse 3

 

Według obstawionego ETH to Bitcoin ma najmniejszą szansę na wygraną tego wyścigu. Chociaż kiedy spojrzeć na prawo na ostatnią kolumną price change to BTC notuje najmniejszą stratę. Wyścig jest wygrany przez krypto z największym procentowym wzrostem ceny lub z najmniejszą stratą jeśli wszystkie spadną w porównaniu do cen z początku.

 

Zakładając, że Bitcoin wygra i to ja obstawiłem 0.23 ETH. Mogę wygrać całą pulę minus rake czyli 0.23 * 5.25 = 1.21. A odliczając to co sam obstawiłem 1.21 – 0.23 = 0.98 ETH.

 

Mam nadzieję, że w miarę jasno wyjaśniłem założenia działania aplikacji ETHorse i tokena HORSE. Jeśli nie to napiszcie w komentarzu.

 

Gdzie kupić HORSE?

 

Na chwilę obecną HORSE jest niszowym tokenem i dostępny jest na zdecentralizowanej giełdzie IDEX (bezpośredni link do pary ETH/HORSE).  Oprócz HORSE znajdziesz tam również wiele innych tokenów ERC-20 nie tak popularnych w mainstreamie.

 

IDEX pozwala na interakcję z siecią Ethereum i zarabia obcinką drobnego fee przy transakcjach kupna/sprzedaży. Nie ma żadnej weryfikacji, wysyłania dowodu czy czegokolwiek. Z giełdą operujesz z poziomu portfela ETH. Ale po kolei.

 

1) Najpierw potrzebujesz czegoś co nazywa się popularnie FIAT gateway czyli Twojej bramy przez którą możesz wejść z klasyczną walutą i kupić pierwsze krypto za USD, PLN, EUR czy GBP. Ja osobiście używam Coinbase. Jak zarejestrować się i kupić krypto opisuję w poradniku jak kupić kryptowaluty.

 

Logujesz się i kupujesz ETH.

 

2) Teraz potrzebujemy stworzyć wirtualny portfel do odbierania i wysyłania ETH i tokenów typu ERC-20. Sam korzystam z MyEtherWallet.

 

BEZPIECZEŃSTWO: Dodaj stronę do ulubionych i zawsze sprawdzaj czy masz zieloną kłódkę i s w adresie. Jest mnóstwo scamów i akcji pishingowych podszywających się pod strony giełdowe lub portfele. Dodatkowo zainstaluj do Chrome EtherAddressLookup, który ma listę stron do wyłudzania danych i poinformuje Cię jeśli na takowej wylądujesz.

 

 

3) Wymyśl swoje hasło (które masz oczywiście zapamiętać) i kliknij create wallet.

 

4) Teraz coś mega ważnego. Masz pobrać plik Keystone (UTC / JSON). To jest plik, którego będziesz używał żeby zalogować się do portfela. Ma on w sobie zakodowany Twój prywatny klucz. A jak ktoś ma Twój prywatny klucz to ma dostęp do wszystkiego. Kliknij I understand. Continue.

 

BEZPIECZEŃSTWO: Nigdy, przenigdy nie wysyłaj nikomu tego pliku ani nie wysyłaj swojego prywatnego klucza, który pojawi się na następnym ekranie. Nigdy. Niezależnie co Ci ktoś powie lub obieca, że da. Pamiętaj, że wszystko jest zdecentralizowane. Oznacza to, że nie ma obsługi klienta do której zadzwonisz i Ci odzyskają konto, bo czegoś nie potrafisz zrobić. Weź sobie to do serca!

czym jest ethorse 8

 

5) Teraz Twoim oczom ukazał się Twój prywatny klucz. Nie zapisuj go nigdzie na kompie. Wydrukuj 2 papierowe wersje. Schowaj osobno. Jedną między akt chrztu i świadectwa, a drugą… nie mów nikomu. Nie żartuję.

czym jest ethorse 9

 

6) Klikaj dalej, czas się zalogować do portfela MEW! Wybierz wcześniej zapisany plik JSON i wpisz hasło. Zescrolluj w dół.

 

 

7) Oto i on. Twój portfel! Widoczny adres to Twój adres publiczny. Można go podawać w celu dokonania transakcji. Podanie tego adresu nie spowoduje kradzieży środków. Chociaż na lewo i prawo się nim nie chwalę. Ten widoczny na zdjęciu to tylko stworzony na cel tego wpisu. Nie rozpędzaj się więc z wysyłaniem datków. 🙂

 

Wróć na Coinbase i wyślij wcześniej zakupione ETH na swój adres MEW.

 

 

8) Wracamy na IDEX. Logujesz się tam w ten sam sposób jak do MEW. Proces rozpoczynasz kliknięciem w UNLOCK WALLET.  Następnie klikasz balances -> full balances. Powinieneś zobaczyć coś takiego.

 

czym-jest-Ethorse-12

 

Czasami kiedy będziesz miał już jakieś środki to musisz chwilę poczekać aż pokaże się stan konta. Ewentualnie kliknij w query all i również poczekaj.

 

9) W wierszu, w którym znajduje się ETH kliknij deposit. Pojawi się taki ekran.

 

czym-jest-Ethorse-13

 

Parę słów objaśnień. Gas price to ustalenie ile jesteś w stanie zapłacić górnikom za przetworzenie Twojej transakcji. Domyślna wartość pozwoli Ci to przesłać ETH w czasie normalnym (cokolwiek to znaczy). Sam zazwyczaj podbijam to do większej wartości żeby moje zlecenie szybciej przeszło przez sieć. Tutaj wrzuciłbym 10-15.

 

Najpierw ustal gas, później kliknij na górze send entire balance i deposit. No chyba, że nie chcesz wysyłać całej wartości to wtedy ustawiasz według uznania.

 

10) WAŻNE!!! Trade mins

 

Nie wiem czy zauważyłeś, ale mamy napisane Trade mins 0.15 ETH maker / 0.05 ETH taker. Jest to bardzo ważna informacja.

 

Oznacza to, że jeśli będziesz chciał wystawić zlecenie sprzedaży to będzie ono musiało być za minimum 0.15 ETH. Jesteś maker = tworzysz rynek. Jeśli natomiast kupujesz to jesteś taker, zabierasz z rynku. Wtedy tylko 0.05 ETH.

 

Doliczyć trzeba fee 0.2% za maker i 0.1% za taker.

 

Minimalna kwota wypłaty z giełdy to 0.04 ETH – również warte zapamiętania.

 

Zakładam, że Twoja transakcja już przeszła i w kategorii full balances w kolumnie My Idex Balance, wierszu ETH jest dajmy na to 0.1 ETH. Teoretyczna sytuacja na potrzeby pewnego przykładu, który chcę opisać dalej.

 

11) Wbijasz na główną IDEX po lewej wpisujesz HORSE, klikasz i jesteś! 🙂

 

 

12) Kupowanie i sprzedawanie HORSE

 

W lewej kolumnie pod ASKS znajdują się zlecenia sprzedaży HORSE. Na samej górze masz najtańszą ofertę wycenioną w ETH, w tym wypadku 1 HORSE = 0.00010094 ETH. Sprzedawca wystawia 9069.978 HORSE o łącznej wartości 0.91555781 ETH.

 

Zakładając, że masz tyle ETH to mógłbyś wypełnić całe zlecenie.

 

Po prawej stronie pod BIDS znajdują się zleceni zakupu HORSE. Jeśli masz jakieś tokeny to możesz je sprzedać za ETH. Tutaj na górze jest najwyższa cena oferowana za HORSE czyli dla sprzedającego najlepsza.

 

Cena zakupu HORSE czy jakiegokolwiek innego tokena czy waluty będziesz zawsze niższa niż cena sprzedaży. W imię zasady: taniej kupię drożej sprzedam. Zwykły handel.

 

Pamiętasz sytuacje, w której masz 0.1 ETH? Wyobraź sobie, że wystawione jest bardzo małe zlecenie sprzedaży takie za 0.06 ETH. Kupujesz HORSE za taką kwotę. Zostaje Ci 0.04 ETH i… nie jesteś w stanie wykonać już żadnej transakcji. Opisywałem wcześniej, że taker może zrobić transakcję za minimum 0.05 ETH.

 

Przy depozycie IDEX wyświetla okno, w którym informuje o minimalnych kwotach, ale nie depozytu tylko transakcji! Depozyty mogą być jakie tylko chcesz. Małe, duże, średnie.

 

13) Możesz kliknąć po lewej i wykupić zlecenie. Wyskoczy Ci okienko potwierdzające zakup. Ewentualnie możesz spróbować wystawić własne zlecenia i przy odrobinie szczęścia ktoś je wypełni po cenach jakie Ty chcesz.

 

W full balances pojawi się informacja o posiadanym tokenie i jego ilości. Klikając withdraw będziesz mógł zlecił jego transfer to Twojego portfela MEW.

 

Nie musisz już tutaj ustalać Gas price. IDEX używa tej ilości podanej na samej górze strony. Dlaczego? Ustalanie identycznej ceny przy transferze z giełdy pozwala na stabilną komunikację między giełdą a portfelami. Istnieje ryzyko, że ktoś puści dużą transakcje, poskąpi na Gas i zamuli to innych. Tego nie chcemy. 🙂

 

14) Chciałoby się krzyknąć nareszcie! Po robocie! HORSE kupiony. Nie do końca. Gdybym nie dodał tego jednego punktu zaraz by mnie ktoś opierdzielił, że go okradłem. Tokeny ERC-20 w tym HORSE po transferze do MEW nie są widoczne same z siebie.

 

Po prawej kliknij add custom token

 

 

Następnie wypełnij pola zgodnie z danymi poniżej i kliknij save.

 

– Token Address: 0x5B0751713b2527d7f002c0c4e2a37e1219610A6B

– Token Symbol: HORSE

– Decimals: 18

 

 

I Twoje HORSE są widoczne w MEW! Gratulacje!

 

 

 

Teraz to już koniec, przeszliśmy wszystko. Od zakupu ETH na Coinbase, później założenia portfela na MEW do zakupu i transferów na giełdzie IDEX. Trochę to czasochłonne, ale na takim etapie kryptowalut jesteśmy. Będzie lepiej, tego jestem pewny. 🙂

 

Słowem podsumowania – dlaczego ETHorse?

 

Na HORSE trafiłem przypadkiem. Spodobała mi się idea zdecentralizowanego obstawiania, z niskimi opłatami i wypłacaną dywidendą. Dodatkowo zespół ma już działający produkt, a nie tylko pomysł. Sama cena HORSE zachęca. Potencjalny wzrost wartości tokena też stanowi ciekawą perspektywę.

 

Uważam, że zdecentralizowane aplikacje związane z hazardem, kontraktami rynkowymi lub po prostu gry mają bardzo obiecującą przyszłość. Zwłaszcza wśród milennialsów, którzy są bardziej związani z digitalizacją i internetem niż poprzednie pokolenia.

 

Czy HORSE może okazać się kompletnym niewypałem? Oczywiście. Jak wszystko w kryptoświecie. Z drugiej strony, kto nie ryzykuje ten szampana nie pije. Niech każdy decyduje za siebie. 🙂

 

Strona ETHorse: https://ethorse.com/

 

Bezpośredni link do whitepaper (dokument ma zostać niedługo zaktualizowany): https://ethorse.com/Whitepaper.pdf

 

Oczywiście ten wpis nie jest rekomendacją inwestycyjną. Nie mam takich uprawnień ani nic z tych rzeczy. To jest post jedynie edukacyjny pokazujący jak obsługiwać giełdy i strony internetowe… 🙂

 

Nie bądź z rządu, polub, skomentuj, podziel się!